WYCIECZKI AUTOKAROWE

WYCIECZKI JEDNODNIOWE


WYCIECZKI DWUDNIOWE


WYCIECZKI TRZYDNIOWE

::: Warszawa

   

Tatry - Zakopane - Góralskie Bajanie

  1. Zakopane 
    (Olcza, Jaszczurówka, Skocznia narciarska, spacer po Reglami)
    /bez wstępów/

  2. Olcza – dzielnica Zakopanego położona w Dolinie Olczyskiego Potoku na wschód od centrum miasta.
    Na uwagę zasługuje kościół Matki Boskiej Cudownego Medalika pochodzący z lat 1980 – 1988. Zbudowany jako przykład nawiązania architektury do strzelistych tatrzańskich szczytów, które z okolic kościoła są doskonale widoczne. Kościół wzniesiony na kamieniu węgielnym pochodzącym z Tatr i poświęconym przez Jana Pawła II.

    Jaszczurówka
    – kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą możemy podziwiać przy popularnej szosie wiodącej do Łysej Polany i na Palenicę Białczańską, jest wspaniałym i niepowtarzalnym przykładem architektury zakopiańskiej. Wewnątrz na uwagę zasługuje wykonany w kształcie chaty góralskiej ołtarz, oraz witraże z herbami Polski i Litwy. Wielka Krokiew – przejazd pod kompleksem skoczni narciarskich oraz przejście na małą, średnią i młodzieżową skocznię narciarską. Skocznia położona jest na północnych zboczach góry Krokiew 1378 m. n.p.m. Jest największym obiektem tego typu w Polsce. Skocznię zaprojektował pan Stryjeński. Otwarcie nastąpiło w dniu 22 marca 1925 roku. Spacer „Drogą pod Reglami” od Wielkiej Krokwi do wylotu Doliny Strążyskiej. Po drodze będziemy mijali Dolinę Białego, Dolinę Spadowiec, Dolinę ku Dziurze. Cały czas będą nam towarzyszyły wspaniałe widoki na pasmo Gubałówki i Zakopane. Po drodze odwiedzimy również bacówkę góralską, gdzie będziemy mogli spróbować oscypków. Następnie udajemy się na Krupówki, gdzie zrobimy sobie odpoczynek i kupimy pamiątki.

    Czas spaceru: 7- 8 godzin
    A – 56,50 zł; B – 47,00 zł; C – 38,00 zł

     

  3. Zakopane 
    (Olcza, Jaszczurówka, Skocznia narciarska, Gubałówka)

    Przejazd przez Olcze – dzielnicę Zakopanego zawdzięczającą swoją nazwę rosnącym tu kiedyś w dużej ilości drzewom olchom. Znajduje się tu nowoczesne Sanktuarium Matki Boskiej Cudownego Medalika. Kształt świątyni nawiązuje do strzelistych szczytów tatrzańskich. W kościele znajdują się wspaniałe witraże przedstawiające polskich świętych. Jaszczurówka – zwiedzimy wspaniały kościółek projektu Witkiewicza, wybudowany z płazów w roku 1904. Kościół został postawiony przy jedynej wówczas drodze prowadzącej na Morskie Oko. Turyści mogli pomodlić się o dobrą wycieczkę. Kościół swoim kształtem przypomina chałupę góralską. Wewnątrz zobaczymy jasny ołtarz wykonany z drewna jaworowego i jesionowego, dwa drewniane ołtarze boczne, stacje drogi krzyżowej malowane na szkle, dwa witraże. Jeden z Matką Boską Częstochowską a drugi z Matką Boską Ostrobramską.
    Wielka Krokiew
    – przejazd pod kompleksem skoczni narciarskich. Zwiedzimy najsławniejszą polską skocznię narciarską. To tutaj skakały takie sławy jak Małysz, Hanawald czy Aman. Udamy się na wycieczkę do progu, czyli miejsca, gdzie skoczkowie odbijają się i dalej szybują w powietrzu. Gubałówka – udajemy się na najczęściej odwiedzana górę przez turystów. Wyjedziemy i zjedziemy wagonikiem przypominającym nam tramwaj. Wagonik jedzie po szynach pokonując 300 metrów przewyższenia. Z Gubałówki rozpościerają się wspaniałe widoki na całe Tatry. Zobaczymy Tatry Bielskie z górującym szczytem Hawrania, Tatry Wysokie ze znajdującym się na wprost nas Kasprowym Wierchem i Tatry Zachodnie z tak dobrze nam znanym Giewontem. Następnie udajemy się na Krupówki, gdzie robimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zakup pamiątek.

    Czas wycieczki: 8 –9 godzin
    A – 72,50 zł; B – 62,50 zł; C – 51,50 zł

     


  4. Zakopane 
    (Olcza, Jaszczurówka, Skocznia Narciarska, Gubałówka, Krzeptówki, Witów)

  5. Olcza – dzielnica Zakopanego położona w Dolinie Olczyskiego Potoku na wschód od centrum miasta.
    Na uwagę zasługuje kościół Matki Boskiej Cudownego Medalika. Zbudowany jako przykład nawiązania architektury do strzelistych tatrzańskich szczytów. Rozpościera się stąd bardzo ładny widok na Tatry Wysokie i zachodnie. Bardzo ładnie widać również Gubałówkę. Kościół wzniesiony na kamieniu węgielnym pochodzącym z Tatr i poświęconym przez Jana Pawła II. Jaszczurówka – kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą możemy podziwiać przy popularnej szosie wiodącej do Łysej Polany i na Palenicę Białczańską jest wspaniałym i niepowtarzalnym przykładem architektury zakopiańskiej. Wewnątrz na uwagę zasługuje wykonany w kształcie chaty góralskiej ołtarz, oraz witraże z herbami Polski i Litwy. Wielka Krokiew – przejazd pod kompleksem skoczni narciarskich oraz przejście na małą, średnią i młodzieżową skocznię narciarską. Skocznia położona jest na północnych zboczach góry Krokiew 1378 m. n.p.m. Jest największym obiektem tego typu w Polsce. Skocznię zaprojektował pan Stryjeński w 1924 roku. Od tego czasu przeszła kilka modernizacji, aby spełniać aktualne wymogi FIS. Gubałówka – wyjedziemy i zjedziemy wagonikiem przypominającym tramwaj. Jest to kolej linowo terenowa. Dwa wagoniki na zmianę wyjeżdżają po szynach pokonując 300 metrów przewyższenia. Z Gubałówki rozpościerają się wspaniałe widoki na całe Tatry. Zobaczymy Tatry Bielskie z górującym szczytem Hawrania, Tatry Wysokie ze znajdującym się na wprost nas Kasprowym Wierchem i Tatry Zachodnie z tak dobrze nam znanym Giewontem. Następnie udajemy się na Krupówki, gdzie robimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zakup pamiątek.
    Udajemy się na Krzeptówki – Sanktuarium Niepokalanego Serca Matki Boskiej Fatimskiej. Kościół został wybudowany w podzięce za cudowne uratowanie życia papieża Jana Pawła II po zamachu na niego w 1981 roku. Witów – odwiedzimy bacówkę góralską gdzie będziemy mogli kupić tradycyjne oscypki góralskie. Będziemy mogli zobaczyć również wnętrze tradycyjnej bacówki. Dowiemy się jak powstają oscypki, zobaczymy jak się wędzą. Możemy również spróbować żętycy.

    Czas wycieczki: 8 – 9 godzin
    A – 69,50 zł; B – 59,50 zł; C – 47,50 zł;

     

  6. Zakopane 
    (Olcza, Jaszczurówka, Skocznia, Muzeum Tatrzańskie, Gubałówka)

    Przejazd przez Olczę – dzielnicę Zakopanego zawdzięczającą swoją nazwę rosnącym tu kiedyś w dużej ilości drzewom Olchom. Znajduje się tu nowoczesne Sanktuarium Matki Boskiej Cudownego Medalika. Kształt świątyni nawiązuje do strzelistych szczytów tatrzańskich. W kościele znajdują się wspaniałe witraże przedstawiające polskich świętych. Jaszczurówka – zwiedzimy wspaniały kościółek projektu Witkiewicza, wybudowany z płazów w roku 1904. Kościół został postawiony przy jedynej wówczas drodze prowadzącej na Morskie Oko. Turyści mogli pomodlić się o dobrą wycieczkę. Kościół swoim kształtem przypomina chałupę góralską. Wewnątrz zobaczymy jasny ołtarz wykonany z drewna jaworowego i jasionowego, dwa drewniane ołtarze boczne, stacje drogi krzyżowej malowane na szkle, dwa witraże. Jeden z Matką Boską Częstochowską a drugi z Marką Boską Ostrobramską.
    Wielka Krokiew
    – przejazd pod kompleksem skoczni narciarskich, oraz przejście na małą, średnią i młodzieżową skocznię narciarską. Skocznia położona jest na północnych zboczach góry Krokiew 1378 m. n.p.m. Jest największym obiektem tego typu w Polsce. Skocznię zaprojektował pan Stryjeński w 1924 roku. Od tego czasu przeszła kilka modernizacji aby spełniać aktualne wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Muzeum Tatrzańskie – zobaczymy jedno z najładniejszych muzeów Zakopanego. Szczególnie ciekawe dla dzieci. Na poziomie parteru znajduje się wnętrze chałupy góralskiej z kompletnym wystrojem. Zwiedzimy wystawy poświęcone pasterstwu, rolnictwu, myślistwu, strojom regionalnym, malarstwu na szkle i stolarstwu. Na poziomie pierwszego piętra znajdują się dwie mapy plastyczne. Jedna obrazuje nam Tatry a druga Pieniny. Dla dzieci natomiast najciekawsza jest ostatnia wystawa ukazująca faunę i florę Tatr. Zobaczymy tu w naturalnych wielkościach takie zwierzęta jak niedźwiedź, sarna, jeleń, kozica, świstak. Na pamiątkę dzieci mogą kupić widokówki w sklepiku muzeum. Gubałówka – udajemy się na najczęściej odwiedzaną górę przez turystów. Wyjedziemy i zjedziemy wagonikiem przypominającym tramwaj. Wagonik jedzie po szynach pokonując 300 metrów przewyższenia. Z Gubałówki rozpościerają się wspaniałe widoki na całe Tatry. Zobaczymy Tatry Bielskie z górującym szczytem Hawrania, Tatry Wysokie ze znajdującym się na wprost nas Kasprowym Wierchem i Tatry Zachodnie z tak dobrze nam znanym Giewontem. Udajemy się na Krupówki gdzie robimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zakup pamiątek.

    Czas wycieczki: 8 –9 godzin
    A – 76,50 zł; B – 66,50 zł; C – 55,50 zł

     


  7. Zakopane 
    (Olcza, Jaszczurówka, Skocznia narciarska, Muz. Tatrzańskie - Krzeptówki)

  8. Przejazd przez Olczę – dzielnicę Zakopanego zawdzięczającą swoją nazwę rosnącym tu kiedyś w dużej ilości drzewom Olchom. Znajduje się tu nowoczesne Sanktuarium Matki Boskiej Cudownego Medalika. Kształt świątyni nawiązuje do strzelistych szczytów tatrzańskich. W kościele znajdują się wspaniałe witraże przedstawiające polskich świętych. Jaszczurówka – zwiedzimy wspaniały kościółek projektu Witkiewicza, wybudowany z płazów w roku 1904. Kościół został postawiony przy jedynej wówczas drodze prowadzącej na Morskie Oko. Turyści mogli pomodlić się o dobrą wycieczkę. Kościół swoim kształtem przypomina chałupę góralską. Wewnątrz zobaczymy jasny ołtarz wykonany z drewna jaworowego i jasionowego, dwa drewniane ołtarze boczne, stacje drogi krzyżowej malowane na szkle, dwa witraże. Jeden z Matką Boską Częstochowską a drugi z Marką Boską Ostrobramską.
    Wielka Krokiew
    – przejazd pod kompleksem skoczni narciarskich. Zwiedzimy najsławniejszą polską skocznię narciarską. To tutaj skakały takie sławy jak Małysz, Hanawald czy Aman. Udamy się na wycieczkę do progu, czyli miejsca gdzie skoczkowie odbijają się i dalej szybują w powietrzu. Następnie koleją linową wyjeżdżamy na rozbieg. To właśnie to miejsce skąd zawodnicy ruszają. Będziemy mogli zobaczyć belkę startową na której siedzą zawodnicy i obejrzeć z zewnątrz mały budynek w którym oczekujący skoczkowie rozgrzewają się i czekają na swój skok.
    Muzeum Tatrzańskie
    – zobaczymy jedno z najładniejszych muzeów Zakopanego. Szczególnie ciekawe dla dzieci.
    Na poziomie parteru znajduje się wnętrze chałupy góralskiej z kompletnym wystrojem. Zwiedzimy wystawy poświęcone pasterstwu, rolnictwu, myślistwu, strojom regionalnym, malarstwu na szkle i stolarstwu. Na poziomie pierwszego piętra znajdują się dwie mapy plastyczne. Jedna obrazuje nam Tatry a druga Pieniny. Dla dzieci natomiast najciekawsza jest ostatnia wystawa ukazująca faunę i florę Tatr. Zobaczymy tu w naturalnych wielkościach takie zwierzęta jak niedźwiedź, sarna, jeleń, kozica, świstak. Na pamiątkę dzieci mogą kupić widokówki w sklepiku muzeum. Krzeptówki - Kościół został wybudowany w podzięce za cudowne uratowanie życia Papieża Jana Pawła II po zamachu na niego w 1981 roku. Ale wówczas nie było jeszcze świątyni, była kaplica i figura Matki Boskiej Fatimskiej. Tam właśnie odbywał się różaniec za Ojca Świętego, gdy wierni dowiedzieli się o zamachu. Wówczas modlitwy zostały skierowane do Matki Bokiej Fatimskiej obiecując jej że jeżeli uratuje mu życie to górale w podzięce wybudują nową świątynię. Jak wiemy Matka Boska uratowała życie Ojcu Świętemu a górale dotrzymali słowa. Ołtarz Papieski – tworzy strzelistą kaplicę o wysokości 22 metrów. Cała pokryta jest gontem. W jej zwieńczeniu został umieszczony 7-metrowy ażurowy maswerk , na którym w ośmiu kwaterach umieszczono wyrzeźbione sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Ołtarz do liturgii eucharystycznej to kompozycja dwóch naturalnej wielkości baranów z brązu i granitowego bloku który spoczywa na ich grzbietach. Udajemy się na Krupówki gdzie robimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zakup pamiątek.

    Czas wycieczki: 8 –9 godzin
    A – 73,50 zł; B – 63,50 zł; C – 51,50 zł

     

  9. Zakopane 
    (Jaszczurówka – Skocznia narciarska - Muz. K. Makuszyńskiego - Gubałówka)

     Jaszczurówka – kaplica została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim, a zbudowana z drewnianych bali na kamiennej podmurówce w 1904 roku przez Witolda Uznańskiego. Jednonawowe wnętrze urzeka harmonijnym zestawieniem góralskich dekoracji rzeźbiarskich i malowanymi na szkle obrazami drogi krzyżowej. Centralnym miejscem świątyni jest ołtarz wykonany z jesionu i jaworu w stylu przypominającym wystrój góralskiej chałupy. Po jego bokach znajdują się dwa witraże. Jeden przedstawiający herb Litwy i Matkę Boską Ostrobramską. Drugi przedstawia herb Polski i Matkę Boską Częstochowską. Wielka Krokiew – przejazd pod kompleksem skoczni narciarskich oraz przejście na małą, średnią i młodzieżową skocznię narciarską. Zobaczymy z bliska jak wygląda skocznia, oraz dotkniemy sztucznego śniegu – igielitu. Skocznia położona jest na północnych zboczach góry Krokiew 1378 m. n.p.m. Jest największym obiektem tego typu w Polsce. Skocznię zaprojektował pan Stryjeński w 1924 roku. Od tego czasu przeszła kilka modernizacji aby spełniać aktualne wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Następnie udajemy się do zakopiańskiego mieszkania Kornela Makuszyńskiego, w którym obecnie znajduje się muzeum poświęcone pamięci pisarza. Jest on autorem m.in. „Przygód Koziołka Matołka”. Muzeum powstało w 1966 roku. Przed domem pisarza znajduje się jego popiersie wraz z najbardziej znanym bohaterem jego książek – Koziołkiem Matołkiem . W muzeum znajduje się wiele pamiątek po pisarzu, a także obrazy i inne dzieła sztuki, których był kolekcjonerem. Gubałówka – wyjedziemy i zjedziemy wagonikiem przypominającym nam tramwaj. Jest to kolej linowo terenowa. Dwa wagoniki na zmianę wyjeżdżają po szynach pokonując 300 metrów przewyższenia. Z Gubałówki rozpościerają się wspaniałe widoki na całe Tatry. Zobaczymy Tatry Bielskie z górującym szczytem Hawrania, Tatry Wysokie ze znajdującym się na wprost nas Kasprowym Wierchem i Tatry Zachodnie z tak dobrze nam znanym Giewontem. Następnie udajemy się na Krupówki, gdzie robimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zakup pamiątek.

    Czas wycieczki: 6 – 8 godzin
    A – 73,50 zł B – 64,50 zł C – 53,50 zł 
    (zwiedzanie z przewodnikiem Muz. Makuszyńskiego) 

     

  10. Zakopane 
    (Olcza, Jaszczurówka, Skocznia narciarska, Gubałówka )

  11. Przejazd przez Olczę – dzielnicę Zakopanego zawdzięczającą swoją nazwę rosnącym tu kiedyś w dużej ilości drzewom olchom. Znajduje się tu nowoczesne Sanktuarium Matki Boskiej Cudownego Medalika. Kształt świątyni nawiązuje do strzelistych szczytów tatrzańskich. W kościele znajdują się wspaniałe witraże przedstawiające polskich świętych. Jaszczurówka – zwiedzimy wspaniały kościółek projektu Witkiewicza, wybudowany z płazów w roku 1904. Kościół został postawiony przy jedynej wówczas drodze prowadzącej na Morskie Oko. Turyści mogli pomodlić się o dobrą wycieczkę. Kościół swoim kształtem przypomina chałupę góralską. Wewnątrz zobaczymy jasny ołtarz wykonany z drewna jaworowego i jasionowego, dwa drewniane ołtarze boczne, stacje drogi krzyżowej malowane na szkle, dwa witraże. Jeden z Matką Boską Częstochowską a drugi z Matką Boską Ostrobramską.
    Wielka Krokiew
    – przejazd pod kompleksem skoczni narciarskich. Zwiedzimy najsławniejsza polską skocznię narciarską. To tutaj skakały takie sławy jak Małysz, Hanawald czy Aman. Udamy się na wycieczkę do progu, czyli miejsca gdzie skoczkowie odbijają się i dalej szybują w powietrzu. Następnie koleją linową wyjeżdżamy na rozbieg. To właśnie to miejsce skąd zawodnicy ruszają. Będziemy mogli zobaczyć belkę startową na której siedzą zawodnicy i obejrzeć z zewnątrz mały budynek w którym oczekujący skoczkowie rozgrzewają się i czekają na swój skok.
    Gubałówka
    – udajemy się na najczęściej odwiedzana górę przez turystów. Wyjedziemy i zjedziemy wagonikiem przypominającym tramwaj. Wagonik jedzie po szynach pokonując 300 metrów przewyższenia. Z Gubałówki rozpościerają się wspaniałe widoki na całe Tatry. Zobaczymy Tatry Bielskie z górującym szczytem Hawrania, Tatry Wysokie ze znajdującym się na wprost nas Kasprowym Wierchem i Tatry Zachodnie z tak dobrze nam znanym Giewontem. Następnie udajemy się na Krupówki, gdzie robimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zakup pamiątek.

    Czas wycieczki: 8 –9 godzin
    A – 76,50 zł; B – 66,50 zł; C – 55,50 zł

     

  12. Wyjazd autokarem na Gubałówkę – Ząb – Gubałówka – Polana Szymoszkowa – Stare Kościeliska – Muzeum Tatrzańskie – Skocznia narciarska

    Nasza wycieczka wiedzie sławną ”Zakopianką”. Jest to droga trudna, dlatego bardzo często możemy o niej usłyszeć w telewizji. Rozpościerają się z niej piękne widoki na góry. My pojedziemy jej fragmentem do Szaflar, skąd pomalutku będziemy się wspinali coraz wyżej na grzbiet Gubałówki w stronę wsi Ząb. Jest to najwyżej położona wieś w Polsce. Leży na wysokości 1013 m. n.p.m. Przez Ząb przebiega słynny „Szlak Papieski”, którym 7 czerwca 1997 roku przejeżdżał Ojciec Święty Jan Paweł II z Krzeptówek do Ludźmierza. Rozpościerają się stąd piękne widoki na Tatry i Beskidy. My ruszamy szlakiem koloru czerwonego na szczyt Gubałówki. W dole mamy Rów Podtatrzański oddzielający nas od Tatr. Gubałówka – to szczyt o obłym kształcie, górujący na północ od Zakopanego. Jest to cel większości turystów przybywających do Zakopanego, dlatego można śmiało powiedzieć że jest to najliczniej odwiedzana góra przez turystów. Swoją dostępność zawdzięcza kilku kolejkom, którymi można wyjechać na jej szczyt na wysokość 1123 m. n.p.m. Ze szczytu rozpościerają się wspaniałe widoki na całe Tatry. Zobaczymy Tatry Bielskie z górującym szczytem Hawrania, Tatry Wysokie ze znajdującym się na wprost nas Kasprowym Wierchem i Tatry Zachodnie z tak dobrze nam znanym Giewontem. Zobaczymy również w oddali królową polskich Beskidów Babią Górę, oraz pasmo gór Gorców, Pienin i Beskidu Sądeckiego. My ze szczytu Gubałówki udamy się w dalszą drogę na Polanę Szymoszkową grzbietem Gubałówki. Zajmie nam to około 15 minut. Zjedziemy najnowocześniejszym wyciągiem narciarskim na terenie Zakopanego. Kolej działa przez cały rok. Zimą przewozi narciarzy a latem turystów. Pojedziemy sześcio osobowymi fotelikami. Fotele są zamykane poręczą a dodatkowo można zamknąć się jeszcze plastikowym daszkiem. Tak zabezpieczeni zjedziemy w dół. Następnie udajemy się na spacer najstarszą ulicą Zakopanego – Kościeliską do Muzeum Tatrzańskiego. Zobaczymy jedno z najładniejszych muzeów Zakopanego. Szczególnie ciekawe dla dzieci. Na poziomie parteru znajduje się wnętrze chałupy góralskiej z kompletnym wystrojem. 

     

    Zwiedzimy wystawy poświęcone pasterstwu, rolnictwu, myślistwu, strojom regionalnym, malarstwu na szkle i stolarstwu. Na poziomie pierwszego piętra znajdują się dwie mapy plastyczne. Jedna obrazuje nam Tatry a druga Pieniny. Dla dzieci natomiast najciekawsza jest ostatnia wystawa ukazująca faunę i florę Tatr. Zobaczymy tu naturalnych wielkości takie zwierzęta jak niedźwiedź, sarna, jeleń, kozica, świstak. Na pamiątkę dzieci mogą kupić widokówki w  sklepiku. Następnie udajemy się na Krupówki, gdzie robimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zakup pamiątek. Wielka Krokiew – przejazd pod kompleksem skoczni narciarskich. Zwiedzimy najsławniejsza polską skocznię narciarską. To tutaj skakały takie sławy jak Małysz, Hanawald czy Aman. Udamy się na wycieczkę do progu, czyli miejsca gdzie skoczkowie odbijają się i dalej szybują w powietrzu.

    Czas wycieczki: 8 –9 godzin
    A – 74,00 zł; B – 65,00 zł; C – 53,00 zł

     

  13. Szlakiem Papieskim (Ludźmierz – Chochołów - Dolina Chochołowska - Krzeptówki – Zakopane - Skocznia narciarska)

  14. Kościół i parafia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu jest najstarszą parafią na Podhalu. Powstała w 1234 roku kiedy to wojewoda krakowski Teodor Cedro h. Gryf ( Gryficie ) dostaje przywilej kolonizowania terenów nad rzekami Biały i Czarny Dunajec. Teodor Gryfina sprowadza tutaj zakonników z Jędrzejowa. Są to Cystersi, którym ofiarował dobra ziemskie, a na terenie dzisiejszej wsi polecił wybudować klasztor. Pierwszy kościół powstał w 1238 roku. Obecny kościół powstał w 1869 roku . Został wybudowany w stylu neogotyckim. Obecnie kościół nosi zaszczytny tytuł Bazyliki mniejszej. Wyróżnienie tym tytułem oznacza szczególny związek z Kościołem Rzymskim i z Ojcem Świętym. Doceniony jest w ten sposób wkład całej wspólnoty wierzących w rozwój wiary. W Ludźmierzu Ojciec Święty Jan Paweł II był kilkakrotnie. Najbardziej znane pobyty to rok 1963 kiedy koronował obraz Matki Boskiej Ludźmierskiej i rok 1997 kiedy odprawił nabożeństwo różańcowe. Zobaczymy również ołtarz polowy, ogród różańcowy, pomnik Jana Pawła II, Bramę Wiary, Boży Grób. Nową atrakcją jest namiot multimedialny gdzie wyświetlany jest film o Sanktuarium. Następnie jedziemy do Chochołowa. W centrum miejscowości znajduje się skansen budownictwa i folkloru ludowego, gdzie obejrzeć możemy kilkanaście wspaniale zachowanych XIX wiecznych zagród i budynków w stylu góralskim zbudowanych z jodłowych bali. Naszym celem jest Muzeum Chochołowskie mieszczące się w najstarszej chałupie góralskiej. Następnie udajemy się do Doliny Chochołowskiej. Była to ulubiona dolina tatrzańska Ojca Świętego. A najbardziej upodobał sobie jej górna odnogę Dolinę Jarząbczą. Nasz spacer będzie krótki. Udajemy się jedynie na Siwą Polanę gdzie znajduje się krzyż Papieski, a następnie do bacówki góralskiej zobaczyć jak wyrabia się góralskie serki oscypki. Krzeptówki – Odwiedzimy Sanktuarium Niepokalanego Serca Matki Boskiej Fatimskiej. Krzeptówki - Kościół został wybudowany w podzięce za cudowne uratowanie życia papieża Jana Pawła II po zamachu na niego w 1981 roku. Ale wówczas nie było jeszcze świątyni, była kaplica i figura Matki Boskiej Fatimskiej. Tam właśnie odbywał się różaniec za Ojca Świętego, gdy wierni dowiedzieli się o zamachu. Wówczas modlitwy zostały skierowane do Matki Bokiej Fatimskiej obiecując jej, że jeżeli uratuje mu życie to górale w podzięce wybudują nową świątynię. Jak wiemy Matka Boska uratowała życie Ojcu Świętemu a górale dotrzymali słowa. Ołtarz Papieski – tworzy strzelistą kaplicę o wysokości 22 metrów. Cała pokryta jest gontem. W jej zwieńczeniu został umieszczony 7 metrowy ażurowy maswerk , na którym w ośmiu kwaterach umieszczono wyrzeźbione sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Ołtarz do liturgii eucharystycznej to kompozycja dwóch naturalnej wielkości baranów z brązu i granitowego bloku który spoczywa na ich grzbietach. W powierzchnię ołtarza wstawiono biały kwadrat marmuru z datą Mszy Świętej. Wielka Krokiew - zobaczymy skocznię narciarską, która również związana jest z Ojcem Świętym. To właśnie tutaj 6 czerwca 1997 roku Jan Paweł II odprawił nabożeństwo dla górali. Z samego dołu przez całą płytę stadionu była poprowadzona biała szarfa szerokości 5 metrów na samą górę, gdzie znajdował się 12 metrowy biały krzyż. Następnie udajemy się na Krupówki, gdzie robimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zakup pamiątek.

    Czas wycieczki 6 – 8 godzin
    A – 65,00 zł B – 55,00 zł C – 44,00 zł (zwiedzanie z przewodnikiem Muz. Chochołowskiego)

     

  15. Zakopane 
    (Jaszczurówka – Skocznia - Muz. K. Makuszyńskiego - Muz. Tatrzańskie)

    Jaszczurówka – kaplica została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim, a zbudowana z drewnianych beli na kamiennej podmurówce w 1904 roku przez Witolda Uznańskiego. Jednonawowe wnętrze urzeka harmonijnym zestawieniem góralskich dekoracji rzeźbiarskich i malowanych na szkle obrazami drogi krzyżowej. Centralnym miejscem świątyni jest ołtarz wykonany z jesionu i jaworu w stylu przypominającym wystrój góralskiej chałupy. Po jego bokach znajdują się dwa witraże. Jeden przedstawiający herb Litwy i Matkę Boską Ostrobramską. Drugi przedstawia herb Polski i Matkę Boską Częstochowską. Wielka Krokiew – przejazd pod kompleksem skoczni narciarskich oraz przejście na małą, średnią i młodzieżową skocznię narciarską. Zobaczymy z bliska jak wygląda skocznia, oraz dotkniemy sztucznego śniegu – igielitu. Skocznia położona jest na północnych zboczach góry Krokiew 1378 m. n.p.m. Jest największym obiektem tego typu w Polsce. Skocznię zaprojektował pan Stryjeński w 1924 roku. Od tego czasu przeszła kilka modernizacji, aby spełniać aktualne wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Następnie udajemy się do zakopiańskiego mieszkania Kornela Makuszyńskiego, w którym obecnie znajduje się muzeum poświęcone pamięci pisarza. Jest on autorem m.in. „Przygód Koziołka Matołka”. Muzeum powstało w 1966 roku. Przed domem pisarza znajduje się jego popiersie wraz z najbardziej znanym bohaterem jego książek – Koziołkiem Matołkiem . W muzeum znajduje się wiele pamiątek po pisarzu, a także obrazy i inne dzieła sztuki, których był kolekcjonerem.  

    Muzeum Tatrzańskie – zobaczymy jedno z najładniejszych muzeów Zakopanego. Szczególnie ciekawe dla dzieci. Na poziomie parteru znajduje się wnętrze chałupy góralskiej z kompletnym wystrojem. Zwiedzimy wystawy poświęcone pasterstwu, rolnictwu, myślistwu, strojom regionalnym , malarstwu na szkle i stolarstwu. Na poziomie pierwszego piętra znajdują się dwie mapy plastyczne. Jedna obrazuje nam Tatry a druga Pieniny. Dla dzieci natomiast najciekawsza jest ostatnia wystawa ukazująca faunę i florę Tatr. Zobaczymy tu naturalnej wielkości takie zwierzęta jak niedźwiedź, sarna, jeleń, kozica, świstak. Na pamiątkę dzieci mogą kupić widokówki w sklepiku muzeum. Następnie udajemy się na Krupówki, gdzie robimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zakup pamiątek.

    Czas wycieczki 6 – 8 godzin
    A – 69,00 zł B – 59,00 zł C – 49,00 zł ( zwiedzanie z przewodnikiem Muz. Makuszyńskiego) 

     

  16. Zakopane 
    (Jaszczurówka, Skocznia narciarska, Aqua Park Zakopane)

  17. Jaszczurówka – kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą możemy podziwiać przy popularnej szosie wiodącej do Łysej Polany i dalej do Morskiego Oka została zbudowana w 1904 roku z inicjatywy rodziny Uznańskich. Kaplica została zbudowana z drewnianych bali łączonych na krańcach drewnianymi kołkami. Zaskakujący jest wystrój kaplicy. Jest on bardzo surowy. Jedyną ozdobą są stacje drogi krzyżowej malowane na szkle. W tabernakulum znajduje się ciekawy ołtarz przypominający chałupę góralską. Po bokach znajdują się dwa ołtarze: św. Józefa i św. Matki Bożej. Wielka Krokiew – przejazd pod kompleksem skoczni narciarskich oraz przejście na małą, średnią i młodzieżową skocznię narciarską. Zobaczymy z bliska jak wygląda skocznia, oraz dotkniemy sztucznego śniegu – igielitu. Skocznia położona jest na północnych zboczach góry Krokiew 1378 m. n.p.m. Jest największym obiektem tego typu w Polsce. Skocznię zaprojektował pan Stryjeński w 1924 roku. Od tego czasu przeszła kilka modernizacji, aby spełniać aktualne wymogi FIS. Agua Park Zakopane – to jedyny taki basen w Polsce z widokiem na Giewont. Basen zaprasza Państwa na doskonały wypoczynek pośród wielu ciekawych atrakcji wodnych jak: basen pływacki ( idealny do doskonalenia umiejętności pływackich), basen rekreacyjny (wyposażony w zespół hydromasaży jak bicze wodne, kaskady, podwodne leżaki), basen zewnętrzny (przeznaczony do celów pływackich z widokiem na Giewont, oraz pasmo Tatr Zachodnich ), jacuzzi (wyposażone w 6 wanien typu whirpool), zjeżdżalnie (5 zjeżdżalni o długości od 10 do 167 metrów), dzika rzeka ( woda płynie w krętym korycie tzw. „dzikiej rzeki” której nurt przypomina naturalny nurt górskiego potoku ), sauna ( do Państwa dyspozycji jest zespół saun – fińska, solankowa biosauna, łaźnia parowa i pokój relaksacyjny ). Do Państwa dyspozycji jest: restauracja, barek, sklep z art. pływackimi.  Park Wodny zapewnia świetną zabawę dla dzieci, a kadrę zaprasza na kręgielnię przy filiżance pachnącej kawy. Ponadto basen oferuje: kursy nauki pływania, oraz pływanie korekcyjne dla dzieci i młodzieży z wadami postawy.  Następnie udajemy się na Krupówki, gdzie robimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zakup pamiątek.

    Czas wycieczki; 7 – 8 godzin
    A – 69,50 zł B –59,50 zł C – 49,00 zł  
    (jedno godzinny pobyt w Parku Wodnym)
    A – 81,00 zł B –71,00 zł C – 59,00 zł 
    (dwu godzinny pobyt w Parku Wodnym)
    A – 106,50 zł B –96,50 zł C – 85,00 zł 
    (cało dniowy pobyt w Parku Wodnym) 

     

  18. Zakopane 
    (Kasprowy Wierch – Skocznia narciarska)

    Kolej linowa na Kasprowy Wierch została wybudowana w 1936 roku. 26lutego ruszył jej pierwszy kurs. Kolej składa się z dwóch sekcji, pierwsza rozpoczyna się w Kuźnicach na wysokości (1027 m. n.p.m.), pośrednia stacja na Myślenickich Turniach jest na wysokości (1352 m. n.p.m.) i końcowa znajduje się pod szczytem Kasprowego Wierchu na wysokości (1959 m. n.p.m.). Długość trasy, którą pokonują 60 osobowe wagoniki w 12 minut wynosi 4292 metry. Średnie nachylenie trasy wynosi 22%. Kolej została zmodernizowana i uruchomiona w dzisiejszym kształcie 15 grudnia 2007r. Ekolodzy obawiają się, że zwiększenie przepustowości kolei do 360 os/godz. w zimie i 180 os/godz. w latem spowoduje degradację naturalnego środowiska Tatr. Jazda koleją skraca drogę na szczyt grani Tatr (3 godziny zielonym szlakiem) i choć przejazd nie należy do tanich to chętnych jest zawsze dużo. Szczyt Kasprowego Wierchu (1987 m. n.p.m.), dzięki kolei linowej jest najliczniej odwiedzanym szczytem polskich Tatr. Na wierzchołku wybudowano najwyżej położone w Polsce obserwatorium meteorologiczne. Jest to też ulubiona góra polskich narciarzy. Oglądamy piękną panoramę na Tatry Zachodnie i Wysokie. Zobaczymy również w oddali królowa polskich Beskidów Babią Górę, oraz pasmo gór Gorców, Pienin i Beskidu Sądeckiego. W drogę powrotną udajemy się ponownie wagonikiem. Ze stacji kolei linowej w Kuźnicach udajemy się na nogach pod Wielką Krokiew – zobaczymy kompleks skoczni narciarskich. Będziemy widzieli dużą skocznię narciarską, która obecnie jest bardzo ładnie odremontowana. Naszym celem jest natomiast mała, średnia i młodzieżowa skocznia narciarska. Zobaczymy z bliska jak wygląda skocznia, oraz dotkniemy sztucznego śniegi – igielitu. Skocznia położona jest na północnych zboczach góry Krokiew 1378 m. n.p.m. Jest największym obiektem tego typu w Polsce. Skocznię zaprojektował pan Stryjeński w 1924 roku. 

    Od tego czasu przeszła kilka modernizacji aby spełniać aktualne wymogi FIS. Udajemy się w dalszą drogę koło siedziby Ratownictwa Górskiego, gdzie przewodnik opowie o zasadach bezpiecznego poruszania się po górach. Następnie udajemy się na Krupówki, gdzie robimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zakup pamiątek.

    Czas wycieczki: 8 –9 godzin
    A – 98,00 zł; B – 88,00 zł; C – 77,00 zł

     

  19. Ludźmierz – Krzeptówki – Gubałówka (Polana Szymoszkowa – spacer grzbietem )
    Zakopane (Krupówki ) – skocznia narciarska

  20. Kościół i parafia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu jest najstarszą parafią na Podhalu. Powstała w 1234 roku kiedy to wojewoda krakowski Teodor Cedro h. Gryf ( Gryficie ) dostaje przywilej kolonizowania terenów nad rzekami Biały i Czarny Dunajec. Teodor Gryfina sprowadza tutaj zakonników z Jędrzejowa. Są to Cystersi, którym ofiarował dobra ziemskie, a na terenie dzisiejszej wsi polecił wybudować klasztor. Pierwszy kościół powstał w 1238 roku. Obecny kościół powstał w 1869 roku . Został wybudowany w stylu neogotyckim. Obecnie kościół nosi zaszczytny tytuł Bazyliki mniejszej. Wyróżnienie tym tytułem oznacza szczególny związek z Kościołem Rzymskim i z Ojcem Świętym. Doceniony jest w ten sposób wkład całej wspólnoty wierzących w rozwój wiary. W Ludźmierzu Ojciec Święty Jan Paweł II był kilkakrotnie. Najbardziej znane pobyty to rok 1963 kiedy koronował obraz Matki Boskiej Ludźmierskiej i rok 1997 kiedy odprawił nabożeństwo różańcowe. Zobaczymy również ołtarz polowy, ogród różańcowy, pomnik Jana Pawła II, Bramę Wiary, Boży Grób. Nową atrakcją jest namiot multimedialny, gdzie wyświetlany jest film o Sanktuarium. Krzeptówki - Kościół został wybudowany w podzięce za cudowne uratowanie życia papieża Jana Pawła II po zamachu na niego w 1981 roku. Ale wówczas nie było jeszcze świątyni, była kaplica i figura Matki Boskiej Fatimskiej. Tam właśnie odbywał się różaniec za Ojca Świętego, gdy wierni dowiedzieli się o zamachu. Wówczas modlitwy zostały skierowane do Matki Bokiej Fatimskiej obiecując jej, że jeżeli uratuje mu życie to górale w podzięce wybudują nową świątynię. Jak wiemy Matka Boska uratowała życie Ojcu Świętemu, a górale dotrzymali słowa. Ołtarz Papieski – tworzy strzelistą kaplicę o wysokości 22 metrów. Cała pokryta jest gontem. Gubałówka – to szczyt o obłym kształcie, górujący na północ od Zakopanego. Jest to cel większości turystów przybywających do Zakopanego, dlatego można śmiało powiedzieć że jest to najliczniej odwiedzana góra przez turystów. Swoją dostępność zawdzięcza kilku kolejkom, którymi można wyjechać na jej szczyt 1123 m. n.p.m. My udamy się na jej szczyt kolejką krzesełkową z Polany Szymoszkowej. Jest to najnowocześniejszy wyciąg narciarski na terenie Zakopanego. Kolej działa przez cały rok. Zimą przewozi narciarzy, a latem turystów. Wyjedziemy sześcio osobowymi fotelikami. Fotele są zamykane poręczą, a dodatkowo można zamknąć się jeszcze plastikowym daszkiem. Tak zabezpieczeni wyjeżdżamy na szczyt Polany Pająkówka, skąd zrobimy sobie 15 minutowy spacer na szczyt Gubałówki. Ze szczytu rozpościerają się wspaniałe widoki na całe Tatry. Zobaczymy Tatry Bielskie z górującym szczytem Hawrania, Tatry Wysokie ze znajdującym się na wprost nas Kasprowym Wierchem i Tatry Zachodnie z tak dobrze nam znanym Giewontem. Zobaczymy również w oddali królową polskich Beskidów Babią Górę, oraz pasmo gór Gorców, Pienin i Beskidu Sądeckiego. Następnie udajemy się na Krupówki, gdzie robimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zakup pamiątek.
    Po zakupach udajemy się na nogach w stronę skoczni narciarskiej. Po drodze mijamy siedzibę Ratownictwa Górskiego, gdzie przewodnik opowie o zasadach bezpiecznego poruszania się po górach. Wielką Krokiew – zobaczymy kompleks skoczni narciarskich. Będziemy widzieli dużą skocznię narciarską, która obecnie jest bardzo ładnie odremontowana. Naszym celem jest natomiast mała, średnia i młodzieżowa skocznia narciarska. Zobaczymy z bliska jak wygląda skocznia, oraz dotkniemy sztucznego śniegu – igielitu. Skocznia położona jest na północnych zboczach góry Krokiew 1378 m. n.p.m. Jest największym obiektem tego typu w Polsce. Skocznię zaprojektował pan Stryjeński w 1924 roku. Od tego czasu przeszła kilka modernizacji aby spełniać aktualne wymogi FIS. 

    Czas wycieczki: 8 –9 godzin
    A – 71,00 zł; B – 61,50 zł; C – 49,50 zł

     

  21. Chochołów - Krzeptówki – Gubałówka (Polana Szymoszkowa – spacer grzbietem)
    Zakopane (Krupówki ) – skocznia narciarska

    Chochołów – ciekawa i duża wieś położona w Dolinie Czarnego Dunajca. W centrum miejscowości znajduje się skansen budownictwa i folkloru ludowego, gdzie obejrzeć możemy kilkanaście wspaniale zachowanych XIX wiecznych zagród i budynków w stylu góralskim zbudowanych z jodłowych bali o konstrukcji zrębowej, uszczelnionych słomą. Wszystkie domy zwrócone szczytami do szosy są zachowane w doskonałym stanie. Zawsze przed Wielkanocą są one myte i szorowane tak, iż po latach drewno nabrało białej barwy. Jest to najlepiej zachowany kompleks budownictwa podhalańskiego. Naszym celem jest Muzeum Chochołowskie mieszczące się w najstarszej chałupie góralskiej, ze zbiorami upamiętniającymi Powstanie Chochołowskich górali w 1846 roku. Muzeum składa się z budynku mieszkalnego, oraz zabudowań gospodarczych. W budynku mieszkalnym znajduje się biała i czarna izba. Możemy oglądnąć tu zbiory starych przedmiotów codziennego użytku, stroje ludowe, naczynia gliniane, obrazy malowane na szkle i inne przedmioty. Zabudowania gospodarcze natomiast pokazują sprzęty rolnicze używane na początku XX wieku. Zobaczymy stare wozy, pługi, brony i narzędzia używane przy wypasie owiec. Krzeptówki - Kościół został wybudowany w podzięce za cudowne uratowanie życia papieża Jana Pawła II po zamachu na niego w 1981 roku. Ale wówczas nie było jeszcze świątyni, była kaplica i figura Matki Boskiej Fatimskiej. Tam właśnie odbywał się różaniec za Ojca Świętego, gdy wierni dowiedzieli się o zamachu. Wówczas modlitwy zostały skierowane do Matki Bokiej Fatimskiej obiecując jej, że jeżeli uratuje mu życie to górale w podzięce wybudują nową świątynię. Jak wiemy Matka Boska uratowała życie Ojcu Świętemu a górale dotrzymali słowa. Ołtarz Papieski – tworzy strzelistą kaplicę o wysokości 22 metrów. Cała pokryta jest gontem. Gubałówka - to szczyt o obłym kształcie, górujący na północ od Zakopanego. Jest to cel większości turystów przybywających do Zakopanego, dlatego można śmiało powiedzieć że jest to najliczniej odwiedzana góra przez turystów. Swoją dostępność zawdzięcza kilku kolejkom, którymi można wyjechać na jej szczyt 1123 m. n.p.m. My udamy się na jej szczyt kolejką krzesełkową z Polany Szymoszkowej. Jest to najnowocześniejszy wyciąg narciarski na terenie Zakopanego. Kolej działa przez cały rok. Zimą przewozi narciarzy a latem turystów. Wyjedziemy sześcio osobowymi fotelikami. Fotele są zamykane poręczą a dodatkowo można zamknąć się jeszcze plastikowym daszkiem. Tak zabezpieczeni wyjeżdżamy na szczyt Polany Pająkówka, skąd zrobimy sobie 15 minutowy spacer na szczyt Gubałówki. Ze szczytu rozpościerają się wspaniałe widoki na całe Tatry. Zobaczymy Tatry Bielskie z górującym szczytem Hawrania, Tatry Wysokie ze znajdującym się na wprost nas Kasprowym Wierchem i Tatry Zachodnie z tak dobrze nam znanym Giewontem. 

    Zobaczymy również w oddali królową polskich Beskidów Babią Górę, oraz pasmo gór Gorców, Pienin i Beskidu Sądeckiego. Następnie udajemy się na Krupówki, gdzie robimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zakup pamiątek.
    Po zakupach udajemy się na nogach w stronę skoczni narciarskiej. Po drodze mijamy siedzibę Ratownictwa Górskiego, gdzie przewodnik opowie o zasadach bezpiecznego poruszania się po górach. Wielką Krokiew – zobaczymy kompleks skoczni narciarskich. Będziemy widzieli dużą skocznię narciarską , która obecnie jest bardzo ładnie odremontowana. Naszym celem jest natomiast mała, średnia i młodzieżowa skocznia narciarska. Zobaczymy z bliska jak wygląda skocznia, oraz dotkniemy sztucznego śniegu – igielitu. Skocznia położona jest na północnych zboczach góry Krokiew 1378 m. n.p.m. Jest największym obiektem tego typu w Polsce. Skocznię zaprojektował pan Stryjeński w 1924 roku. Od tego czasu przeszła kilka modernizacji aby spełniać aktualne wymogi FIS.

    Czas wycieczki: 8 –9 godzin
    A – 69,00 zł; B – 59,50 zł; C – 47,50 zł

     

  22. Wyjazd autokarem na Gubałówkę – Ząb – Gubałówka – Polana Szymoszkowa – Stare Kościeliska – Muzeum Tatrzańskie – Krzeptówki

  23.  Nasza wycieczka wiedzie sławną ”Zakopianką” – drogą, która jest znana wszystkim. Jest to droga trudna, dlatego bardzo często możemy o niej usłyszeć w telewizji. Ale jest to też droga bardzo malownicza. Prowadzi przez góry i doliny. Rozpościerają się z niej piękne widoki na góry. My pojedziemy jej fragmentem do Szaflar, skąd pomalutku będziemy się wspinali coraz wyżej grzbietem Gubałówki w stronę wsi Ząb. Jest to najwyżej położona wieś w Polsce.
    Leży na wysokości 1013 m. n.p.m. Przez Ząb przebiega słynny „Szlak Papieski”, którym 7 czerwca 1997 roku przejeżdżał Ojciec Święty Jan Paweł II z Krzeptówek do Ludźmierza. Rozpościerają się stąd piękne widoki na Tatry i Beskidy. My ruszamy szlakiem koloru czerwonego na szczyt Gubałówki. Spacer nasz wiedzie pasmem Gubałowskim. W dole mamy Rów Podtatrzański oddzielający nas od Tatr. Gubałówka – to szczyt o obłym kształcie, górujący na północ od Zakopanego. Jest to cel większości turystów przybywających do Zakopanego, dlatego można śmiało powiedzieć że jest to najliczniej odwiedzana góra przez turystów. Swoją dostępność zawdzięcza kilku kolejkom, którymi można wyjechać na jej szczyt 1123 m. n.p.m. Ze szczytu rozpościerają się wspaniałe widoki na całe Tatry. Zobaczymy Tatry Bielskie z górującym szczytem Hawrania, Tatry Wysokie ze znajdującym się na wprost nas Kasprowym Wierchem i Tatry Zachodnie z tak dobrze nam znanym Giewontem. Zobaczymy również w oddali królowa polskich Beskidów Babią Górę, oraz pasmo gór Gorców, Pienin i Beskidu Sądeckiego. My ze szczytu Gubałówki udamy się w dalszą drogę na Polanę Szymoszkową grzbietem Gubałówki. Zajmie nam to około 15 minut. Zjedziemy najnowocześniejszym wyciągiem narciarskim na terenie Zakopanego. Kolej działa przez cały rok. Zimą przewozi narciarzy a latem turystów. Pojedziemy sześcio osobowymi fotelikami. Fotele są zamykane poręczą a dodatkowo można zamknąć się jeszcze plastikowym daszkiem. Tak zabezpieczeni zjedziemy w dół. Następnie udajemy się na spacer najstarszą ulicą Zakopanego – Kościeliską. Tutaj znajduje się żywy skansen budownictwa i folkloru ludowego, gdzie obejrzeć możemy kilkanaście wspaniale zachowanych XIX wiecznych zagród i budynków w stylu góralskim zbudowanych z jodłowych bali o konstrukcji zrębowej, uszczelnionych słomą. Wszystkie domy zwrócone frontem do szosy są zachowane w doskonałym stanie. Zawsze przed Wielkanocą są one myte i szorowane tak, iż po latach drewno nabrało białej barwy. Jest to najlepiej zachowany kompleks budownictwa podhalańskiego na terenie Zakopanego. Muzeum Tatrzańskie – zobaczymy jedno z najładniejszych muzeów Zakopanego. Szczególnie ciekawe dla dzieci. Na poziomie parteru znajduje się wnętrze chałupy góralskiej z kompletnym wystrojem. Zwiedzimy wystawy poświęcone pasterstwu, rolnictwu, myślistwu, strojom regionalnym , malarstwu na szkle i stolarstwu. 

    Na poziomie pierwszego piętra znajdują się dwie mapy plastyczne. Jedna obrazuje nam Tatry a druga Pieniny. Dla dzieci natomiast najciekawsza jest ostatnia wystawa ukazująca faunę i florę Tatr. Zobaczymy tu naturalnej wielkości takie zwierzęta jak niedźwiedź, sarna, jeleń, kozica, świstak. Na pamiątkę dzieci mogą kupić widokówki w sklepiku muzeum. Następnie udajemy się na Krupówki, gdzie robimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zakup pamiątek. Krzeptówki - Kościół został wybudowany w podzięce za cudowne uratowanie życia papieża Jana Pawła II po zamachu na niego w 1981 roku. Ale wówczas nie było jeszcze świątyni, była kaplica i figura Matki Boskiej Fatimskiej. Tam właśnie odbywał się różaniec za Ojca Świętego, gdy wierni dowiedzieli się o zamachu. Wówczas modlitwy zostały skierowane do Matki Bokiej Fatimskiej obiecując je że jeżeli uratuje mu życie to górale w podzięce wybudują nową świątynię. Jak wiemy Matka Boska uratowała życie Ojcu Świętemu, a górale dotrzymali słowa.

    Czas wycieczki: 8 –9 godzin
    A – 71,00 zł; B – 61,00 zł; C – 49,50 zł

     

  24. Gubałówka – Spacer do Butorowego Wierchu –Muz. Tatrzańskie –Krzeptówki - Witów

    Przejazd przez Olczę – dzielnicę Zakopanego zawdzięczającą swoją nazwę rosnącym tu kiedyś w dużej ilości drzewom olchom. Znajduje się tu nowoczesne Sanktuarium Matki Boskiej Cudownego Medalika. Kształt świątyni nawiązuje do strzelistych szczytów tatrzańskich. W kościele znajdują się wspaniałe witraże przedstawiające polskich świętych. Jaszczurówka – zwiedzimy wspaniały kościółek projektu Witkiewicza, wybudowany z płazów w roku 1904. Kościół został postawiony przy jedynej wówczas drodze prowadzącej na Morskie Oko. Turyści mogli pomodlić się o dobrą wycieczkę. Kościół swoim kształtem przypomina chałupę góralską. Wewnątrz zobaczymy jasny ołtarz wykonany z drewna jaworowego i jesionowego, dwa drewniane ołtarze boczne, stacje drogi krzyżowej malowane na szkle, dwa witraże. Jeden z Matką Boską Częstochowską a drugi z Marką Boską Ostrobramską.

    Wielka Krokiew – przejazd pod kompleksem skoczni narciarskich. Zwiedzimy najsławniejsza polską skocznię narciarską. To tutaj skakały takie sławy jak Małysz, Hanawald czy Aman. Udamy się na wycieczkę do progu, czyli miejsca gdzie skoczkowie odbijają się i dalej szybują w powietrzu. Następnie koleją linową wyjeżdżamy na rozbieg. To właśnie to miejsce skąd zawodnicy ruszają. Będziemy mogli zobaczyć belkę startową na której siedzą zawodnicy i obejrzeć z zewnątrz mały budynek, w którym oczekujący skoczkowie rozgrzewają się i czekają na swój skok.

    Gubałówka – to szczyt o obłym kształcie, górujący na północ od Zakopanego. Jest to cel większości turystów przybywających do Zakopanego, dlatego można śmiało powiedzieć że jest to najliczniej odwiedzana góra przez turystów. Swoją dostępność zawdzięcza kilku kolejkom którymi można wyjechać na jej szczyt 1123 m. n.p.m. Ze szczytu rozpościerają się wspaniałe widoki na całe Tatry. Zobaczymy Tatry Bielskie z górującym szczytem Hawrania, Tatry Wysokie ze znajdującym się na wprost nas Kasprowym Wierchem i Tatry Zachodnie z tak dobrze nam znanym Giewontem. Zobaczymy również w oddali królowa polskich Beskidów Babią Górę, oraz pasmo gór Gorców, Pienin i Beskidu Sądeckiego. My ze szczytu Gubałówki udamy się na spacer w kierunku Butorowego Wierchu. Nasza podróż będzie przebiegała słynnym „Szlakiem Papieskim ” którym 7 czerwca 1997 roku przejeżdżał Ojciec Święty Jan Paweł II z Krzeptówek do Ludźmierza. Po drodze będziemy mijali pomniki upamiętniające tą podróż. Nasza podróż zajmie nam około 30 minut. Zjedziemy do zakopanego wyciągiem narciarskim na Butorowym Wierchu. Kolej działa przez cały rok. Zimą przewozi narciarzy a latem turystów. Pojedziemy dwu osobowymi fotelikami. Fotele są zamykane poręczą. Tak zabezpieczeni bezpiecznie zjedziemy na dół. W trakcie jazdy będziemy podziwiać piękne widoki na Tatry. Muzeum Tatrzańskie – zobaczymy jedno z najładniejszych muzeów Zakopanego. Szczególnie ciekawe dla dzieci. Na poziomie parteru znajduje się wnętrze chałupy góralskiej z kompletnym wystrojem. Zwiedzimy wystawy poświęcone pasterstwu, rolnictwu, myślistwu, strojom regionalnym , malarstwu na szkle i stolarstwu. Na poziomie pierwszego piętra znajdują się dwie mapy plastyczne. Jedna obrazuje nam Tatry a druga Pieniny. Dla dzieci natomiast najciekawsza jest ostatnia wystawa ukazująca faunę i florę Tatr. Zobaczymy tu w naturalnych wielkościach takie zwierzęta jak niedźwiedź, sarna, jeleń, kozica, świstak. Na pamiątkę dzieci mogą kupić widokówki w sklepiku muzeum. Następnie udajemy się na Krupówki, gdzie robimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zakup pamiątek. Krzeptówki - Kościół został wybudowany w podzięce za cudowne uratowanie życia papieża Jana Pawła II po zamachu na niego w 1981 roku. Ale wówczas nie było jeszcze świątyni, była kaplica i figura Matki Boskiej Fatimskiej. Tam właśnie odbywał się różaniec za Ojca Świętego, gdy wierni dowiedzieli się o zamachu. Wówczas modlitwy zostały skierowane do Matki Bokiej Fatimskiej obiecując jej że jeżeli uratuje mu życie to górale w podzięce wybudują nową świątynię. Jak wiemy Matka Boska uratowała życie Ojcu Świętemu, a górale dotrzymali słowa.

    Czas wycieczki: 8 –9 godzin
    A – 75,00 zł; B – 65,50 zł; C – 53,50 zł

     

  25. Skocznia narciarska – spacer Drogą pod Reglami – Krupówki – Muz. Tatrzańskie

  26. Wielka Krokiew – najsłynniejsza polska skocznia narciarska, naturalnie wbudowana w stok góry. Z jej szczytu rozpościera się przepiękna panorama na Zakopane oraz otaczające je wzniesienia. Skocznia nosi imię Stanisława Marusarza – wybitnego skoczka narciarskiego oraz wieloletniego opiekuna tego obiektu. My obejrzymy małą, średnią i młodzieżową skocznię. Będziemy mogli dotknąć sztucznego śniegu – igielitu, a przy odrobinie szczęścia być może zobaczymy trenujących zawodników. Wycieczkę rozpoczynamy pod skocznią narciarską i udajemy się na spacer fragmentem Drogi pod Reglami, która wiąże wylot kilku dolinek tatrzańskich. Najpierw docieramy do Doliny Białego, która jest wcięta między zbocza Krokwi 1378 m. n.p.m. a Sarnią Skałę 1377 m. n.p.m. i sięga pod grań Giewontu. Ma 2,5 km długości. Na zboczach i dnie ocalały dolnoreglowe lasy bukowo – jodłowe, jedne z najładniejszych w Tatrach. Górną granicę lasu zdobią skupiska limb. Następnie ruszamy w dalszą drogę do Doliny Spadowiec biorącej swoją nazwę od progu skalnego na którym szumi siklawa. W głębi dolinki ocalały szczególnie dorodne buczyny. Cały czas towarzyszą nam wspaniałe widoki na Zakopane i pasmo Gubałowskie. W oddali widzimy trzy koleje którymi możemy dostać się na Gubałówkę tradycyjnym wagonikiem czyli koleją linowo terenową i dwie koleje linowe na Polanie Szymoszkowej i na Butorowym Wierchu. Ruszamy w dalszą drogę do Doliny ku Dziurze. Górale zwali ją też Zbójecką Jamą. Ma 50 m długości. Przy wylocie doliny znajduje się jedna z bacówek góralskich, gdzie odbywa się tradycyjny wypas owiec. Będziemy mogli zapoznać się z pracą bacy i spróbować tradycyjnego oscypka. Później ruszamy w dół do Zakopanego. Udajemy się na Krupówki, gdzie robimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zakup pamiątek. Muzeum Tatrzańskie – zobaczymy jedno z najładniejszych muzeów Zakopanego. Szczególnie ciekawe dla dzieci. Na poziomie parteru znajduje się wnętrze chałupy góralskiej z kompletnym wystrojem. Zwiedzimy wystawy poświęcone pasterstwu, rolnictwu, myślistwu, strojom regionalnym , malarstwu na szkle i stolarstwu. Na poziomie pierwszego piętra znajdują się dwie mapy plastyczne. Jedna obrazuje nam Tatry a druga Pieniny. Dla dzieci natomiast najciekawsza jest ostatnia wystawa ukazująca faunę i florę Tatr. Zobaczymy tu w naturalnych wielkościach takie zwierzęta jak niedźwiedź, sarna, jeleń, kozica, świstak. Na pamiątkę dzieci mogą kupić widokówki w sklepiku muzeum.

    wycieczki: 8 –9 godzin
    A – 64,50 zł; B – 55,00 zł; C – 43,50 zł

     

  27. Zakopane 
    Aqua Park Zakopane, Skocznia narciarska, Muz. Tatrzańskie 

    Aqua Park Zakopane – to jedyny taki basen w Polsce z widokiem na Giewont. Basen zaprasza Państwa na doskonały wypoczynek pośród wielu ciekawych atrakcji wodnych jak: basen pływacki ( idealny do doskonalenia umiejętności pływackich ), basen rekreacyjny (wyposażony w zespół hydromasaży jak bicze wodne, kaskady, podwodne leżaki ), basen zewnętrzny (przeznaczony do celów pływackich z widokiem na Giewont, oraz pasmo Tatr Zachodnich), jacuzzi (wyposażone w 6 wanien typu whirpool), zjeżdżalnie (5 zjeżdżalni o długości od 10 do 167 metrów), dzika rzeka (woda płynie w krętym korycie tzw. „dzikiej rzeki” której nurt przypomina naturalny nurt górskiego potoku), sauna ( zespół saun – fińska, solankowa biosauna, łaźnia parowa i pokój relaksacyjny ). Do Państwa dyspozycji jest: restauracja, barek, sklep z art. pływackimi.  Park Wodny zapewnia świetną zabawę dla dzieci a kadrę zaprasza do kręgielni na filiżankę pachnącej kawy. Ponadto basen oferuje: kursy nauki pływania oraz pływanie korekcyjne dla dzieci i młodzieży z wadami postawy.  Wielka Krokiew – przejazd pod kompleksem skoczni narciarskich. Skocznia położona jest na północnych zboczach góry Krokiew 1378 m. n.p.m. Jest największym obiektem tego typu w Polsce. Skocznię zaprojektował pan Stryjeński w 1924 roku. Od tego czasu przeszła kilka modernizacji aby spełniać aktualne wymogi FIS. Naszym celem będzie próg skoczni, czyli miejsce w którym zawodnicy odbijają się i lecą w powietrzu. Trasa naszego spaceru będzie prowadziła przez trybuny gdzie jak prawdziwi kibice będziemy mogli poczuć atmosferę tego niezwykłego miejsca.  

    Muzeum Tatrzańskie – zobaczymy jedno z najładniejszych muzeów Zakopanego. Szczególnie ciekawe dla dzieci. Na poziomie parteru znajduje się wnętrze chałupy góralskiej z kompletnym wystrojem. Zwiedzimy wystawy poświęcone pasterstwu, rolnictwu, myślistwu, strojom regionalnym , malarstwu na szkle i stolarstwu. Na poziomie pierwszego pietra znajdują się dwie mapy plastyczne. Jedna obrazuje nam Tatry a druga Pieniny. Dla dzieci natomiast najciekawsza jest ostatnia wystawa ukazująca faunę i florę Tatr. Zobaczymy tu w naturalnych wielkościach takie zwierzęta jak niedźwiedź, sarna, jeleń, kozica, świstak. Na pamiątkę dzieci mogą kupić widokówki w sklepiku muzeum. Udajemy się na Krupówki, gdzie robimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zakup pamiątek.

    Czas wycieczki; 7 – 8 godzin
    A – 81,00 zł B –72,00 zł C – 59,00 zł ( jedno godzinny pobyt w Parku Wodnym
    A – 92,00 zł B –83,00 zł C – 71,00 zł ( dwu godzinny pobyt w Parku Wodnym ) 
    A – 118,50 zł B –109,00 zł C – 97,00 zł ( cało dniowy pobyt w Parku Wodnym )


Góralskie Bajanie

Zapraszamy na niezapomniane spotkanie z ludowym gawędziarzem. Dzisiaj już coraz trudniej spotkać osoby opowiadające o historii podhala, pasterstwa, strojach ludowych, nazewnictwie ciekawych miejsc w Tatrach i zwyczajach ludowych.

  1. Murzasihle (Góralskie bajanie) – Zakopane (Jaszczurówka, Skocznia narciarska, Gubałówka)

Murzasichle – będziemy uczestniczyć w niezapomnianym spotkaniu z ludowym gawędziarzu. Siedziba naszego bajarza mieści się w chałupie góralskiej gdzie znajdują się również małe muzeum z przedmiotami codziennego użytku z przed lat. Dowiemy się kiedy przywędrowali w nasze rejony piersi osadniczy. Skąd oni pochodzili i jakie mieli wówczas stroje. Dowiemy się jakich przedmiotów używali do codziennej pracy. Prelekcja wzbogacona będzie projekcją slajdów i muzyką w wykonaniu samego gawędziarza. Będziemy mogli zobaczyć pierwszych turystów odwiedzających Podhale, Zakopane i dowiemy się w jaki sposób Tatry zyskały tak wielkie uznanie i popularność.
Jaszczurówka
– zwiedzimy wspaniały kościółek projektu Witkiewicza, wybudowany z płazów w roku 1904. Kościół został postawiony przy jedynej wówczas drodze prowadzącej na Morskie Oko. Turyści mogli pomodlić się o dobrą wycieczkę. 

Wielka Krokiew – przejazd pod kompleksem skoczni narciarskich. Zwiedzimy najsławniejszą polską skocznię narciarską. To tutaj skakały takie sławy jak Małysz, Hanawald czy Aman. Udamy się na wycieczkę do progu, czyli miejsca, gdzie skoczkowie odbijają się i dalej szybują w powietrzu. 
Gubałówka
– udajemy się na najczęściej odwiedzana górę przez turystów. Wyjedziemy i zjedziemy wagonikiem przypominającym nam tramwaj. Wagonik jedzie po szynach pokonując 300 metrów przewyższenia. Z Gubałówki rozpościerają się wspaniałe widoki na całe Tatry. Zobaczymy Tatry Bielskie z górującym szczytem Hawrania, Tatry Wysokie ze znajdującym się na wprost nas Kasprowym Wierchem i Tatry Zachodnie z tak dobrze nam znanym Giewontem. Następnie udajemy się na Krupówki, gdzie robimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zakup pamiątek.

Czas wycieczki: 8 –9 godzin
A – 82,50 zł; B – 72,50 zł; C – 59,50 zł

  1. Murzasihle (Góralskie bajanie) - Zakopane (Jaszczurówka, Skocznia Narciarska, Gubałówka, Krzeptówki, Witów 

Murzasichle – będziemy uczestniczyć w niezapomnianym spotkaniu z ludowym gawędziarzu. Prelekcja odbywa się w chałupie góralskiej gdzie zobaczymy wiele przedmiotów codziennego użytku, stroje ludowe i przedmioty związane z pasterstwem. Dowiemy się kiedy zaczęto wypasać owce, skąd się wzięła nazwa góralskiego serka – oscypka. Dowiemy się również o zbójnictwie i o naszym najsławniejszym zbójniku Janosiku. Zobaczymy ludowe stoje góralskie i dowiemy się jak się zmieniały. Jak wyglądały zdobienia na starych strojach i jak wyglądają na nowych. Dowiemy się również skąd się wzięły muszelki na kapeluszu góralskim i z jakiego morza pochodzą, oraz dlaczego nie wszyscy górale mają pióro przy kapeluszu. Prelekcja wzbogacona będzie projekcją slajdów i muzyką w wykonaniu samego gawędziarza.

Jaszczurówka – kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą możemy podziwiać przy popularnej szosie wiodącej do Łysej Polany i na Palenicę Białczańską jest wspaniałym i niepowtarzalnym przykładem architektury zakopiańskiej. Wewnątrz na uwagę zasługuje wykonany w kształcie chaty góralskiej ołtarz, oraz witraże z herbami Polski i Litwy.
Wielka Krokiew
– przejazd pod kompleksem skoczni narciarskich oraz przejście na małą, średnią i młodzieżową skocznię narciarską. Skocznia położona jest na północnych zboczach góry Krokiew 1378 m. n.p.m. Jest największym obiektem tego typu w Polsce. Skocznię zaprojektował pan Stryjeński w 1924 roku. Od tego czasu przeszła kilka modernizacji, aby spełniać aktualne wymogi FIS. 
Gubałówka
– wyjedziemy i zjedziemy wagonikiem przypominającym tramwaj. Jest to kolej linowo terenowa. Dwa wagoniki na zmianę wyjeżdżają po szynach pokonując 300 metrów przewyższenia. Z Gubałówki rozpościerają się wspaniałe widoki na całe Tatry. 

Udajemy się na Krzeptówki – Sanktuarium Niepokalanego Serca Matki Boskiej Fatimskiej. Kościół został wybudowany w podzięce za cudowne uratowanie życia papieża Jana Pawła II po zamachu na niego w 1981 roku. Witów – odwiedzimy bacówkę góralską gdzie będziemy mogli kupić tradycyjne oscypki góralskie. Będziemy mogli zobaczyć również wnętrze tradycyjnej bacówki. Dowiemy się jak powstają oscypki, zobaczymy jak się wędzą. Możemy również spróbować żętycy.

Czas wycieczki: 8 – 9 godzin
A – 85,50 zł; B – 74,50 zł; C – 62,50 zł;

 

  1. Murzasihle (Góralskie bajanie) - Zakopane (Jaszczurówka, Skocznia, Muzeum Tatrzańskie, Gubałówka)

Murzasichle – będziemy uczestniczyć w niezapomnianym spotkaniu z ludowym gawędziarzu. Opowieści naszego gawędziarza odbywają się w starej chałupie góralskiej będącej jednocześnie żywym muzeum historii podhala i góralszczyzny. Zobaczymy jak zmieniały się stroje ludowe na przestrzeni lat, przedmioty związane z pasterstwem, myślistwem, codzienną pracą i zbójnictwem. Prelekcja wzbogacona będzie projekcją slajdów i muzyką w wykonaniu samego gawędziarza. Dowiemy się ciekawych historii o wypasie owiec. Od kiedy górale rozpoczynają wypas owiec. Do kiedy on trwa. Czym zajmują się górale na hali, jak wygląda ich dom w którym mieszkają czyli bacówka, czym zajmują się przez cały dzień, jakie obowiązki należą do bacy a jakie di juhasa i w jaki sposób powstają najsławniejsze serki góralskie w Polsce czyli oscypki. Dowiemy się również dlaczego nasi górale często korzystali z hal znajdujących się za główną granią Tatr czy po stronie słowackiej.

Jaszczurówka – zwiedzimy wspaniały kościółek projektu Witkiewicza, wybudowany z płazów w roku 1904. Kościół został postawiony przy jedynej wówczas drodze prowadzącej na Morskie Oko. 
Wielka Krokiew
– przejazd pod kompleksem skoczni narciarskich, oraz przejście na małą, średnią i młodzieżową skocznię narciarską. Skocznia położona jest na północnych zboczach góry Krokiew 1378 m. n.p.m. Jest największym obiektem tego typu w Polsce. Skocznię zaprojektował pan Stryjeński w 1924 roku. Od tego czasu przeszła kilka modernizacji aby spełniać aktualne wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Muzeum Tatrzańskie – zobaczymy jedno z najładniejszych muzeów Zakopanego. Szczególnie ciekawe dla dzieci. Na poziomie parteru znajduje się wnętrze chałupy góralskiej z kompletnym wystrojem. Zwiedzimy wystawy poświęcone pasterstwu, rolnictwu, myślistwu, strojom regionalnym, malarstwu na szkle i stolarstwu. Na poziomie pierwszego piętra znajdują się dwie mapy plastyczne. Jedna obrazuje nam Tatry a druga Pieniny.
Gubałówka
– udajemy się na najczęściej odwiedzaną górę przez turystów. Wyjedziemy i zjedziemy wagonikiem przypominającym tramwaj. Wagonik jedzie po szynach pokonując 300 metrów przewyższenia. Z Gubałówki rozpościerają się wspaniałe widoki na całe Tatry. Zobaczymy Tatry Bielskie z górującym szczytem Hawrania, Tatry Wysokie ze znajdującym się na wprost nas Kasprowym Wierchem i Tatry Zachodnie z tak dobrze nam znanym Giewontem. Udajemy się na Krupówki gdzie robimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zakup pamiątek.

Czas wycieczki: 8 –9 godzin
A – 89,50 zł; B – 79,50 zł; C – 65,50 zł