Propozycja programu 7 dniowej "Zielone szkoły"  ( wycieczki szkolnej) do Rabki  

  1 dzień:

Przyjazd do Rabki, rozlokowanie w ośrodku, obiad. Po obiedzie spacer po Rabce z przewodnikiem. Rabka-Zdrój to znane uzdrowisko dziecięce. Położone u podnóża gór Gorców. Pod Rabką znajdują się złoża gorącej słonej wody. To właśnie one decydują o specyficznym mikroklimacie. Podstawowym profilem leczniczym są choroby związane z górnymi drogami oddechowymi, choroby alergiczne, astma oskrzelowa, choroby płuc. W czasie spaceru po Rabce odwiedzimy Park Zdrojowy i zobaczymy Tężnia solankowa, gdzie po gałązkach tarniny spływa solanka mieszając się z powietrzem tworzy parasol solankowy. Spacer wokół tężni i wdychanie tak powstałego powietrza zdaniem lekarzy jest lepsze niż nadmorski spacer.. W centralnej części parku znajduje się pomnik Jana Pawła II. Pomnik powstał w 2003 roku na tzw. Szlaku Papieskim prowadzącym przez Beskidy, Gorce po Tatry z okazji 25 lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. Szlaki Papieskie to wyraz troski aby nie zatarła się pamięć o miłości Jana Pawła II do gór i ludzkich ścieżek. 
Tańcząca fontanna znajduje się przy głównym deptaku obok Kawiarni Zdrojowej. Jest to wspaniała fontanna, która w godzinach wieczornych jest podświetlana a płynąca przez cały dzień woda w fontannie zaczyna podskakiwać, ruszać się i tańczyć w rytm muzyki płynącej z głośników. Wokół fontanny znajdują się słonie, które przez cały dzień są przytulane i głaskane przez dzieci. Zakład Przyrodoleczniczy to główne miejsce zabiegowe uzdrowiska. To właśnie tutaj przychodzą kuracjusze pobierać zapisane przez lekarzy zabiegi lecznicze. Naszym celem jest salon widokówek – ponad 100 widoków z Gór. Znajduje się tutaj największy wybór widokówek z Rabki i okolic. Będziemy mogli kupić tutaj również pamiątki wykonane w drewnie, skórze, porcelanowe, oraz duży wybór pluszaków. 
  2 dzień:

Wycieczka piesza na Piątkową ( 715 m.n.p.m.). Piątkowa. Ciekawa, niebyt męcząca wycieczka z pięknymi widokami na pasmo Beskidu Wyspowego z górującym nad nim Luboniem Wielkim. Na trasie naszej wycieczki będziemy mogli podziwiać również pasmo gór Gorców, oraz wspaniałe widoki na pasmo Beskidu Żywieckiego z najwyższą górą polskich Beskidów - Babią Górą. W drodze na szczyt góry Piątkowej zobaczymy wiele polan górskich, które kiedyś górale wykorzystywali do wypasu owiec. Odwiedzimy również bacówkę góralską gdzie spróbujemy góralskich serków oscypków i napijemy się żętycy. 
Na szczycie góry stoi stary zabytkowy kościółek z 1757 roku, który według legendy został ufundowany przez podróżnego szczęśliwie wyratowanego z rąk zbójników. Poniżej kościoła znajduje się źródełko „Pociesznej Wody” , które według miejscowej ludności ma właściwości uzdrawiające. Leczy choroby oczu i stóp. Po obiedzie spacer po Rabce z przewodnikiem. 
Pomnik Świętego Mikołaja, który powstał w 2004 roku przed zabytkowym dworcem kolejowym na trasie kolei Transwersalskiej, który ma być siedzibą Polskiego Świętego Mikołaja. Rabkoland Rodzinny Park Rozrywki. Od 1999 roku działa pod patronatem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Rabkoland oferuje różnorodne atrakcje dla wszystkich, którzy pragną mile i wesoło spędzić tu czas. Dla bardziej odważnych proponujemy Diabelski Młyn oraz Zamek Strachów, a dla pozostałych karuzele, baseny, tor samochodowy i wiele innych. W 2004 roku Rabkoland otrzymał prestiżowe europejskie wyróżnienie Golden Pony przyznawane dla najlepszego parku rozrywki. Muzeum Etnograficzne im. Wł. Orkana mieści się w starym modrzewiowym kościółku z 1606 roku. Ekspozycja znajduje się w czterech pomieszczeniach przedstawiając zbiory tematyczne związane z tradycyjną kulturą górali Zagórzan i Kliszczaków: rzemiosło, rzeźbę i malarstwo, stroje ludowe i gospodarstwo. Teatr „Rabcio”. Państwowy Teatr Lalek „Rabcio” powstał w 1949 roku i odtąd służy najmłodszej widowni, której uśmiech i najszczersza wdzięczność towarzyszą mu do dziś. Liczne sukcesy i nagrody zarówno na deskach polskich i światowych przyczyniły się do wzrostu jego popularności. Pracownia Ceramiczna. Zachęcamy do odwiedzenia jedynej działającej pracowni ceramicznej na terenie Rabki. Garncarstwo to najdawniejsze i posiadające najbogatsze tradycje rzemiosło kultury rabczańskiej. Pracownia mieści się w starej góralskiej chałupie, prezentując typowy wzór XIX-wiecznej pracowni garncarskiej, co znacznie podnosi jej atrakcyjność. Wykonywano tu niegdyś różnorodne naczynia, służące w gospodarstwie domowym: garnki, misy, flasze, dzbany, formy do wypieku ciast, solniczki i cukiernice, dwojaki i trojaki, kaganki, lichtarze i kropielniczki oraz wiele innych. Podczas zwiedzania dowiadujemy się o prymitywnej technologii wyrobu naczyń ceramicznych, sposobu ich wypalania, suszenia i malowania. W pracowni istnieje możliwość samodzielnego wykonania prac.
  3 dzień:

Całodzienna wycieczka autokarowa do Niedzicy. Z Rabki jedziemy do Dębna Podhalańskiego, gdzie zwiedzamy jeden z najstarszych kościółków w Polsce, pochodzący z XV wieku. Jak głosi legenda, miał w nim miejsce ślub Janosika z Maryną. Do dnia dzisiejszego możemy zobaczyć ławkę Janosikową – na której siedzieli świadkowie ślubni: Kwiczoł i Pyzdra. Zobaczymy też ołtarz pod którym Murgrabia chował skarby. Następnie jedziemy do Niedzicy i zwiedzamy wspaniały zamek, o którym krąży wiele legend, a najbardziej znane z nich to: o Brunhildzie i o Janosiku. To właśnie tutaj w lochach zamkowych uwięziony był Janosik. Zobaczymy tu miejsce do którego był przykuty, oraz narzędzia tortur i dyby w których chętni uczestnicy wycieczki mogą być uwięzieni. Po zwiedzaniu zamku udajemy się pospacerować po koronie zapory Czorsztyńskiej, skąd zobaczymy drugi zamek Czorsztyn i posłuchamy kolejnych legend. Z Niedzicy udajemy się w stronę Sromowiec do Przystani Flisackiej. Zwiedzimy tu również mini muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, oraz będziemy mogli zobaczyć odpływające tratwy z turystami. Robimy sobie piknik, jemy kanapki i ruszmy w drogę powrotną do domu 
Na wycieczkę dzieci otrzymują suchy prowiant, a obiad dostają na kolację. 
  4 dzień:

Do obiadu gry i zabawy w Parku Zdrojowym. Obecnie park zdrojowy przeszedł modernizację. Znajdują się tutaj nowoczesne place zabaw dla dzieci wyposażone w huśtawki, piaskownice, drabinki do wspinania, boiska sportowe. W parku znajduje się również nowoczesna ścieżka zdrowia wyposażona w różne przyrządy gimnastyczne takie jak: drabinki do wspinania, równoważnie, tory przeszkód, ławeczki treningowe. Po obiedzie piesza wycieczka na Maciejową ( 815 m.n.p.m.). Maciejowa. Pełna wspaniałych widoków i niezbyt męcząca wycieczka piesza. Na trasie naszej wycieczki będziemy mogli podziwiać wspaniałe widoki na pasmo Beskidu Żywieckiego z najwyższą górą polskich Beskidów Babią Górą, oraz pasmo Beskidu Wyspowego z górującym nad nim Luboniem Wielkim, Lubogoszczem, Śnieżnicą i Mogielicą. Na końcu naszej wycieczki odwiedzimy górskie schronisko na Maciejowej. Przy ładnej pogodzie ze schroniska widoczne sa Tatry. Trasa naszej wycieczki prowadzi głównym szlakiem Beskidzkim koloru czerwonego. Jest to fragment najdłuższego szlaku turystycznego w Polsce. Po drodze do schroniska będziemy mijać najdłuższy wyciąg narciarski w Rabce. Jest to Stacja Narciarska Maciejowa Ski.
  5 dzień:

Całodzienna wycieczka autokarowa do Zakopanego. W programie: przejazd przez Olczę – dzielnicę Zakopanego, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Cudownego Medalika. Kształt świątyni nawiązuje do strzelistych szczytów tatrzańskich. Jaszczurówka – zwiedzimy wspaniały kościółek projektu Witkiewicza, wybudowany z płazów w roku 1904. Kościół został postawiony przy jedynej wówczas drodze prowadzącej na Morskie Oko. Wielka Krokiew – przejazd pod kompleksem skoczni narciarskich, oraz przejście na małą, średnią i młodzieżową skocznię narciarską. Skocznia położona jest na północnych zboczach góry Krokiew 1378 m. n.p.m. Jest największym obiektem tego typu w Polsce. Skocznię zaprojektował pan Stryjeński w 1924 roku. Od tego czasu przeszła kilka modernizacji aby spełniać aktualne wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Gubałówka – udajemy się na najczęściej odwiedzaną górę przez turystów. Wyjedziemy i zjedziemy wagonikiem przypominającym tramwaj. Wagonik jedzie po szynach pokonując 300 metrów przewyższenia. Z Gubałówki rozpościerają się wspaniałe widoki na całe Tatry. Zobaczymy Tatry Bielskie, Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie z tak dobrze nam znanym Giewontem. Udajemy się na Krupówki gdzie robimy zasłużoną przerwę na odpoczynek i zakup pamiątek.
  6 dzień:

Piesza wycieczka na Banię ( 627 m. n.p.m. ) - Królewską Góre (588 m.n.p.m.)
Bania. Bardzo urokliwa i nie męcząca wycieczka piesza nawet dla najmniejszych dzieci. Wycieczka z pięknymi widokami na pasmo Beskidu Żywieckiego z potężnym masywem Babiej Góry, Beskid Wyspowy z górą Luboń Wielki na szczycie którego, znajduje się stacja nadajnikowa Telewizji Polskiej, oraz masyw gór Gorców z pięknym widokiem na całe pasmo górskie. Jego najwyższym szczytem jest Turbacz 1310 m. n.p.m. Widokami na stok narciarski na Maciejowej. Przy ładnej pogodzie zobaczymy stąd również fragment Tatr Zachodnich wystających nad grzbietem Pasma Podhalańskiego. Na szczycie Królewskiej Góry znajduje się górna stacja wyciągu narciarskiego „Polczakówka”. Dla dzieci można zorganizować plener malarski pod hasłem " uroki polskich gór ". Po obiedzie czas wolny do dyspozycji kadry pedagogicznej.
  7 dzień:

Do obiadu spacer po Rabce. Zwiedzanie siedziby GOPR. Zapraszamy do zwiedzania Stacji Centralnej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - Grupy Podhalańskiej w Rabce. Zapoznamy się tu z codzienną pracą ratowników górskich, ich przeżyciami, związanymi z akcjami ratowniczymi. Zobaczymy dyżurkę wyposażoną w radiostacje, telefony alarmowe, nawigację satelitarną oraz różnego rodzaju pojazdy, pomocne w ratownictwie – samochody terenowe, skutery śnieżne, quady, oraz sprzęt ratowniczy. 
Ostatnie zakupy pamiątek. Salon pamiątek – ponad 100 widoków z Gór. Znajduje się tutaj największy wybór widokówek i pamiątek regionalnych. Będziemy mogli kupić tutaj pamiątki wykonane w drewnie, skórze, porcelanowe, oraz duży wybór pluszaków. 
Po obiedzie pakowanie. Wydanie suchego prowiantu. Wyjazd.

      


KALKULACJA - 7 dniowej " Zielonej szkoły " (wycieczki szkolnej) 

Pobyt 7 dniowy od obiadu do obiadu w ostatnim dniu: 

48.00 zł x 7 dni = 336.00 zł x .......... liczba dzieci = ......... zł za pobyt
(Przyjęto średnią cenę obowiązującą w ośrodkach)

Program:

  • Wycieczka autokarowa do Niedzicy 
    Koszt na uczestnika: 58.00 zł
  • Wycieczka autokarowa do Zakopanego
    Koszt na uczestnika: 62.50 zł 
    UWAGA: koszty powyższych wycieczek uzależnione są od ilości uczestników 
    (powyższe ceny odnoszą się do min. 35 osób)
  • Wycieczki piesze: 9.00 zł od uczestnika x 3 wycieczki = 27.00 zł
    Koszt na uczestnika: 27.00 zł
  • Wycieczki po Rabce ( z programem )
    Koszt na uczestnika: 27.50 zł 

RAZEM:

Pobyt: 336.00 zł + wycieczki autokarowe ( razem): 120.50 zł + wycieczki piesze: 27.00 zł + wycieczki po Rabce: 27.50 zł = 511.00 zł 

Całkowity koszt na uczestnika: 511.00 zł
============================


UWAGI ORGANIZACYJNE:

CENA WYCIECZEK OBEJMUJE : 

- trzy miejsca bezpłatne dla opiekunów 
- koszty rezerwacyjne ( tel./fax. uzgodnienia )
- koszty przejazdów (autokar)
- opłaty parkingowe
- opiekę pilota lub przewodnika
- wstępy , bilety 

PROPOZYCJE DODATKOWE:
- obiad w dniu wyjazdu: 17.00 zł 
- suchy prowiant na powrót: 12.00 zł
- ubezpieczenie: 3.00 zł