Muszla koncertowa, usytuowana przy deptaku (obok
ul.Chopina) jest miejscem spotkań zarówno gwiazd polskiej sceny rozrywkowej jak i artystów ludowych i -  jak przystało na zaszczytny tytuł Miasta Dzieci Świata - uzdolnionych artystycznie dzieci.
W Dniu Dziecka oraz w sierpniu odbywają się tu jedyne w swoim rodzaju festiwale dziecięce: Festiwal Karpacki oraz Festiwal Dzieci Gór, podczas którego dzieci z różnych stron  świata prezentują na scenie  obrzędy, tańce i zabawy swoich regionów. Nie trzeba dodawać, że wszystkie występują w regionalnych strojach, przy granej  - także przez dzieci na ludowych instrumentach -  muzyce.  

MUZEUM Władysława Orkana mieści się w starym modrzewiowym kościółku z 1606r. Ekspozycja znajduje się w czterech pomieszczeniach przedstawiających zbiory tematyczne: rzemiosło, rzeźbę i malarstwo, stroje ludowe i gospodarstwo. Na szczególną uwagę zasługują barokowe organy, dzięki którym w muzeum odbywają się koncerty organowe.  

Teatr "Rabcio"
Powstał w 1949 roku. Początkowo nosił nazwę " Rabcio Zdrowotek ". Jego celem  od samego  powstania było umilenie czasu chorym dzieciom przebywającym w Rabce na leczeniu. Początkowo teatr występował tylko na terenie Rabki. A dopiero później  ruszył w Polskę, niosąc   radość zdrowym dzieciom na terenie Polski i świata.  Posiada piękną salę z dużą widownią dla   dzieci nieopodal "Muzeum Orkana ".  W swoim repertuarze posiada kilkanaście przedstawień.   Teatr posiada własny  autokar którym na życzenie opiekunów można dowieść dzieci do spektakl. Aktualny repertuar na stronie teatru - www.rabcio.region-rabka.pl


Skansen kolejowy znajduje się w Chabówce oddalonej od Rabki ok. 3 km. Chabówka  stanowi  ważny  węzeł komunikacyjny dla linii kolejowych Kraków-Zakopane i Chabówka - Nowy Sącz.   W 1884 r. przeprowadzono linię kolejową z Suchej Beskidzkiej do Nowego Sacza, a w 1889 r.  uruchomiono linię kolejową do stolicy Tatr. Skansen mieści się na terenie Parowozowni, powstałej w 1944 roku. Skansen nawiązuje do tradycji " Galicyjskiej Kolei Transwersalskiej".  Skansen składa się z dwóch ekspozycji:
ekspozycji w budynku PKP przedstawiającej stare  urządzenia które pomagały w sprawnym kierowaniu i czuwaniu nad bezpieczeństwem  poruszających się pociągów, oraz ekspozycji napowietrzu ( "pod chmurką" ) Zobaczymy tu zabytkowe wagony służące do przewozu ludzi towarów i zwierząt, pługi odśnieżne i   róznego  rodzaju lokomotywy. W tym lokomotywę która była wypożycona przez Stevena Spielberga  do  fimu " Lista Schiendlera. Skansen organizuje przejazdy pociągami parowymi dla miłośników  kolei z programem towarzyszącym. Prowadzi  wynajem parowozów i składów do zdjęć   filmowych, oraz dla potrzeb wycieczek i imprez kulturalnych. 

MUZEUM ORDERU UŚMIECHU mieści się w specjalnie do tego przygotowanej sali . W swojej  ekspozycji posiada pamiatkową tablice upamietniającą  założenie pierwszego w świecie muzeum Orderu Uśmiechu. Uroczystości otwarcia dokonali Jolanta Kwaśniewska ( żona prrezydenta RP ), oraz Burmistrz Miasta Rabki Jan Pyka w dniu 01.VI.1996. Order Usmiechu jest jedynym odznaczeniem nadawanym dorosłym przez dzieci za okazanie im serca, przyjaźni i cierpliwości. Order ten zrodził się z pomysłu dzieci, został przez nie zaprojektowany i tylko na ich wniosek może być przyznany. Powstał w Polsce, ale jest nadawany przez dzieci ze wszystkich krajów świata. 
W muzeum zobaczymy łańcuchy i szarfy używane podczas dekoracji Orderu Uśmiechu obok których leży wielki puchar który podczas uroczystości napełniany jest sokiem z cytryny.

ŻYJĄCE MUZEUM -  PRACOWNIA  GARNCARSKA
Zachęcamy do odwiedzenia jedynej działajacej Pracowni Garncarskiej ( ceramicznej ) na terenie Rabki. Pracownia znajduje się w starej chałupie góralskiej prezentując typowy wzór XIX wiecznej        pracowni garncarskiej co znacznie podnosi jej atrakcyjność. Możemy zobaczyć tu pokaz toczenia tradycyjnych naczyń ludowych, wykonywanych różnymi technikami, prezentowany przez         znakomitego fachowca Pana Adama Kościelniaka W pracowni istnieje możliwość samodzielnego wykonania prac w glinie.  Zachęcamy do odwiedzenia pracowni zarówno osoby indywidualne jak  i zorganizowane grupy młodzieży.  

GALERIA  EWY ŁACZEK - DALEKI Zapraszamy do otwartej rok temu 25 stycznia 1997 roku Galerii Pani Ewy Łaczek - Daleki,  uczennicy profesora Adama Hoffmana. Przed założoniem swojej galeri swoje prace wystawiała  w zakopiańkiej galerii Władysława Hasiora. Ewa Łaczek - Daleki maluje obrazy, rzeźbi i wykonuje prace w glinie. Do wykonywania swoich prac używa różnych technik i materiałów. W Galeri   zobaczymy prace wykonane farbami olejnymi, akwarelami, kredkami woskowymi. Pani Ewa  używa również piórka i węgla. Tematy prac są różne. Są nimi kwiaty, martwa natura, ptaki, pejzaże,  stare kościółki. Zobaczymy tu również wspaniałe rzeźby.W swoich rzeźbach przedstawia rodzinę ,   spotykane osoby, oraz postacie zapożyczone na przykład z kart do gry jak "karciani Królowie".W Galeri znajduje się bardzo ciekawa płaskorzeźba przedstawiajaca Papieża Jana Pawła II  wykonana  w drewnie machoniowym. Podczas ostatniej wizyty Jana Pawła II w Ludźmierzu Pani Ewa ofiarowała Papieżowi  obraz przedstawiajacy Madonne z Sanktuarium w Tuchowie. Obraz ten wykonany jest cieniutkim pędzelkiem na jasno szarym papierze.